Jak mám správně meditovat? Tuto otázku jsem si kladl vždy, když jsem při meditaci  zavřel oči a před očima se mi zobrazovaly chaotické obrazy. Místo toho abych měl čistou mysl a oprostil ji od náhodných myšlenek, měl jsem v hlavě zmatek. To přece není ten stav, kterého mám dosáhnout, říkám si. Co dělám špatně? Kde je chyba! Začínám si myslet, že správné meditace dosáhnou jen mniši ze Shaolinu.

Naštěstí jsem se jednoho krásného prosincového dne přihlásil na seminář bojového umění AikiJutsu. Jak možná víte, asijská bojová umění jsou téměř ve všech případech spjaty s duchovní silou. Základem duchovní sily nebo chcete-li duchovní energie je meditování. A právě tady jsem dostal odpovědi na řadu mých otázek týkajících se správné meditace. Měl jsem to štěstí, že seminář vedl jeden nejkompetentnějších mistrů na bojová umění. Soke Keido Yamaue je držitel 10-tého danu v AikiJutsu a Shaolin Kung Fu. A hlavně je i budhistický kněz v klášteře v Japonsku. Tento neskutečně vitální  70-ti letý mistr nám předal několik užitečných rad jak správně meditovat. Chtěl bych se s Vámi o tyto rady podělit a věřím, že pro Vás budou stejně přínosné jako pro mě.

Určitě to znáte, začnete meditovat, zavřete oči a najednou se vám před očima honí náhodné obrazy a myšlenky, které nedokážete vytěsnit. Snažíte se soustředit, zhluboka dýchat, nemyslet na nic, ale nejde to. Před očima se vám prohánějí obrázky stejně jako když si prohlížíte fotky na tabletu. Takto nějak začal Soke Keido Yamaue přednášku o  meditaci. V duchu jsem si říkal “Ano, přesně tak to je. Na nic nemyslet prostě nejde” I samotný Soke Yamaue potvrdil, že do stavu totální prázdnoty se dostal až po letech meditace. Nebýt jeho, tak se tam nedostanu nikdy. Najednou jsem zjistil kolik jsem dělal chyb.

Zde je několik mých poznatků:

 

Jak dlouho meditovat?

Stačí 15 až 20 minut denně. Dříve jsem se snažil meditovat téměř hodinu, myslel jsem si, že se tak rychleji dostanu do stavu, kterému se říká nirvána.  Ale jak potvrdil sám mistr, meditovat tak dlouho je zbytečnost. Důležitější je pravidelnost a správné provedení. Je to  stejné jako když si někdo myslí, že cvičením stovek sed lehů denně vytvarujeme na břiše obdivovanou vánočku nebo chcete-li six pack. Ne! malý počet opakování, technická dokonalost a pravidelnost je správná cesta. Meditujte tedy krátce, správně a pravidelně.

 

Nahrazuje meditace spánek?

Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří medituji a tvrdí, že půl hodina meditace nahradí noční spánek a odpočinek. Podle mistra meditace nikdy nenahradí spánek. Jsou to zcela odlišné energie. Spánek potřebujeme abychom  získali opět fyzickou energii, abychom tzv. dobili baterie. Stejně jako musíme dobíjet mobilní telefon, musíme spánkem získat energii pro naše tělo, abychom následující den byli opět provozu schopní. Meditací získáváme jiný druh energie. Získáme duchovní sílu a  rovnováhu.

 

Jak sedět při meditaci?

Většina meditujících se posadí na zem do tureckého sedu zavře oči. Pokud sedíte v klasickém tureckém sedu, po několika minutách vás začne bolet tělo (záda, nohy,…) a vy se nemůžete plně oddat meditaci. Důležité je posadit se na nějakou měkčí podložku vysokou cca 10 cm. Mistr se při prezentaci posadil na dvě tatami (žíněnky). Já doma tatami nemám, tak jsem to vyřešil knihami a navrch polštářem :-) Tělo by tak mělo být ve vzpřímené a  uvolněnější poloze a vy byste neměli cítit bolest.  Důležité je, aby kolena v poloze tureckého sedu se téměř dotýkala země. Klasickým tureckým sedem bez podložky této polohy nedosáhnete.

Dále jsou důležité ruce. Ruce nemáme odděleně na našich kolenou, ale máme je spojené. Vytvoříme tzv. vaničku. Ruce se dotýkají spodní části břicha, kde je podle východní filozofie zdroj veškeré životní energie.

 

Mít zavřené oči při meditaci?

Takhle čas přednášky o meditaci pro mě měla největší přínos. Vždy jsem si myslel, že při meditaci musím mít zavřené oči. Jak mistr poznamenal, zavřete při meditaci oči a usnete. A spánek není meditace. Jak to udělat, aby se nám hlavou nehonily myšlenky, obrazy nebo abychom neusnuli? Jednoduše. Pouze přivřete oči. S přivřenýma očima se nám nemůže nic zdát, s přivřenýma očima na nic nemůžete myslet. Jde o takovou polohu očí, kterou znáte z dětství, když jste dělali, že spíte. Navenek to vypadá, že oči jsou zavřené, ale úzkým průzorem vidíte.

 

Pokud při meditaci vidíme, kam se mám dívat?

Pro začátek je vhodné si dát před sebe nějaký předmět na který se zaměříte. Tento objekt např. balon, tenisák je od vás cca ve vzdálenosti 1,5 metru. Pozn. Jen nemyslete nad tím proč je tam ten míček :-)

Později můžete zkoušet meditovat bez objektu před sebou. Jen se do vzdálenosti 1,5 metru před sebou dívejte.

 

Poslouchat při meditaci hudbu? Ano či ne?

To záleží pouze na vás. Obě varianty jsou vhodné. Někoho hudba v meditaci podpoří, někoho ruší. Já osobně si hudbu pouštím. Podstatný je výběr hudby. Já poslouchám nejraději Ambient Chillouty. Někdo si pouští klasickou hudbu. Ale pozor je velký rozdíl poslouchat Mozarta nebo Beethovena :-)  O meditační hudbě najdete více v tomto článku. Meditační a relaxační hudba zdarma

Závěrem

V dnešní uspěchané době, kdy nemáme na nic čas, nic nestíháme je meditování příjemným únikem od reality a stresu. O tom, že meditování je vhodné pro naše duševní a tím pádem i fyzické zdraví není pochyb. Meditací zklidníte mysl, vyprázdníte ji a osvobodíte ji aspoň na čas od chaotických myšlenek a představ.

Věřím, že těch několik rad, které jsem pochytil od tohoto mistra Vám pomůže s meditací.

Chytré hodinky vám mohou pomoct řídit meditační sezení a sledovat úroveň stresu.

 

Předchozí článekMeditační a relaxační hudba zdarma
Další článekJak zvítězit? Co radí japonský mistr bojového umění?