Nudíte se v létě? Válení u vody už vás nebaví? Chcete zažít aktivní dovolenou a adrenalin? Pokud máte slušnou kondici, kterou jste získali například cvičením zde na webu Tabata Workout, pokuste se zdolat nějaký vysokohorský štít.
Nemusíte jezdit do Himalájí. Několik volně přístupných štítů máte kousek za hranicemi ve Vysokých Tatrách. Vysoké Tatry nabízejí 7 volně dostupných štítů, kde není zapotřebí horský průvodce. Na tyto vrcholy vede klasická turistická stezka. Avšak nejde o nedělní vycházku v pantoflích a s pivem v ruce. Musíte mít natrénováno, abyste vrcholy úspěšně zvládli. Některé vrcholy jsou náročnější, jiné méně. Některé jsou nudné, jiné plné adrenalinu.
Tatranské štíty bez průvodce aneb adrenalin zadarmo
Rysy – když to vylezl Lenin, tak já taky
2499 m, délka túry: 8 hodin, obtížnost: těžká túra
Rysy, absolutně nejnavštěvovanější štít Vysokých Tater. Hlavně v prázdninových měsících na vrchol míří davy turistů. Rysy si nenechal ujít ani Lenin či Marie Curie-Skłodowska. Rysy leží na hranici s Polskem a jsou také nejvyšším místem celého Polska.
Když to zvládl Lenin, tak to musím zvládnout i já. Hlavně kvůli časové náročnosti jde o těžkou túru. Na trase najdete i řetězy. Před závěrečným výšlapem na vrchol můžete nabrat síly v chatě pod Rysy. Tato chata je nejvýše položená chata v Tatrách.
Začátek túry začíná na Štrbském plese. Cestou minete krásné Popradské pleso a Žabí plesa. A pak už hurá do vysokohorského pásu.
hromada turistů na Rysech
Slavkovský štít – nekonečná nuda, ale nádherný výhled
2452 m, délka túry: 10 hodin, obtížnost: těžká túra
Sice jde o štít, ale vrchol je široký a roztahaný. Budete mít pocit, že jste někde na vysokém kopci. Tento štít prověří vaší morálku. Cesta na vrchol je velice dlouhá a téměř monotónní. Klikatící se cestou dojdete k několika falešným vrcholům. Když už budete mít pocit, že se blížíte k cíli, objeví se před vámi další cesta.
Nicméně, ze Slavkovského štítu je nádherný výhled na všechny světové strany. Cestu na vrchol začněte ve Starém Smokovci a po modré stezce se vydejte až na vrchol. Nebo zubačkou můžete vyjet na Hrebienok a dále pokračovat na štít. Sice ušetříte čas a síly, ale pětiminutová cesta zubačkou vás bude stát 9 Euro.
Možná tě bude zajímat:
Užitečné odkazy do Vysokých Tater
Jehněčí štít – kamzíci na dosah ruky
2229 m, délka túry: 9 hodin, obtížnost: středně těžká až těžká
Štít leží ve východní části Vysokých Tater na rozhraní s Belianskými Tatrami. Z vrcholku štítu uvidíte celé Belianské Tatry, které vám budou připomínat Dolomity.
Túru můžete začít v Tatranské Lomnici nebo Biele vodě. Do Biele vody se z Tatranské Lomnice dostanete autobusem za cca 10 minut a za cestu zaplatíte 0,5 Euro. Vydejte se po žluté stezce až k chatě při Zelenom plese. Tato cesta má cca 7 km a je vcelku nezáživná. Zábava začíná až za chatou při Zelenom plese. Začnete prudkým stoupáním. Na konci stoupání je krásné pleso, kde to silně fouká. Když budete mít štěstí, tak narazíte i na kamzíky. Dále budete plynule stoupat až k sérii řetězů. Po zdolání řetězů už budete jen kousek od štítu s nádherným výhledem na Dolomity. Pardon, Belianské Tatry.
Predné Solisko – je to opravdu štít?
2093 m, délka túry: 2 hodiny, náročnost: lehká
Predné Solisko je ze všech sedmi dostupných štítů nejnižší. Pokud chcete zdolat nějaký štít, udělat si selfie a vyvěsit fotku na Facebook, Predné Solisko je ideální volba. Štít díky lanovce je jednoduše dostupný. Lanovka vede ze Štrbského plesa až k chatě pod Soliskom. Od chaty je to zhruba 45 minut prudším stoupáním na štít. Pokud nechcete utrácet za lanovku můžete se vydat na vrchol ze Štrbského plesa po modré stezce přímo nahoru. Cesta je bohužel přímočará a nezáživná. Zpáteční cesta může být odlišná. U chaty pod Soliskom pokračujte po modré stezce, odbočte na žlutou stezku a sejděte do údolí rovnou na Štrbské pleso.
nad mraky na Predném Solisku
Koprovský štít – kolem největšího horského jezera v Tatrách
2367 m, délka túry: 8 hodin, náročnost: středně těžká
Velká část trasy je totožná jako výšlap na Rysy. V Mengusovské dolině se dostanete na rozcestí. Červená stezka Vás zavede na Rysy, modrá Vás bude směřovat na Koprovský štít. Cestou narazíte na krásné Velké Hincové pleso. Od Hincového plesa začíná pravá vysokohorská túra. Na krátkém úseku Vás bude čekat obrovské převýšení, které je dost náročné. Dostanete se až Vyšné Koprovské sedlo. Zde si můžete dát malou pauzu a odpočinout si, protože následovat už bude pouze finální výšlap na vrchol.
Stejně jako z každého vrcholu budete mít za krásného počasí nádherný výhled. Avšak předností tohoto vrcholu je impozantní výhled na Kriváň.
cestou na Koprovský štít
Východná Vysoká – túra, která má úplně všechno
2428 m, délka túry: 8 hodin, náročnost: těžká
Za příznivého počasí budete mít krásný výhled na Slavkovský štít netradičně ze zadní strany. Jako na dlani budete mít Velkou Studenou dolinu se Zbojnickou chatou.
Stejně jako každý výšlap v Tatrách je nástup na vrchol poněkud nudný. Doporučuji začít v Tatranské Poliance, kam se dostanete jednoduše tatranským vláčkem. Odtud se vydejte po zelené stezce ke Sliezskemu Domu.
Hned za Sliezským Domem se nachází Velické pleso a Velický vodopád. Po zelené stezce pokračujte dále až na sedlo Polský hřeben. Před tímto hřebenem zažijete trochu adrenalinu v podobě řetězů. Je to zpestření před závěrečným výšlapem na vrchol. Ze sedla se po žluté stezce dostanete až na vrchol. Závěrečný výšlap je samozřejmě náročný, ale odměna stojí za to.
Při cestě zpět máte na výběr dvě trasy. Vrátit se po stejné cestě zpět nebo absolvovat okruh přes sedlo Prielom, Zbojnickou chatu, Hrebienok s cílem ve Starém Smokovci. Druhou variantu doporučuji pouze jedincům s výbornou kondicí. Tato trasa je pak mnohem delší než 8 hodin.
výstup na štít Východná Vysoká
Kriváň – nejkrásnější hora Slovenska
2494 m, délka túry: 8-9 hodin, náročnost: těžká
To nejlepší nakonec. Kriváň je impozantní štít, který na Vás bude vykukovat daleko před příjezdem do Tater. Tento vrchol díky svému tvaru nelze přehlédnout. Jde o nejkrásnější horu celého Slovenska.
Nástup na Kriváň můžete začít z několika míst. Z Podbanského, ze Štrbského plesa nebo ze Tří Studniček. Já doporučuji začít ze Tří Studniček. Po zelené stezce se vydejte až k rozcestí pod Kriváňom a následně po modré až na vrchol. Kriváň je turisticky velmi oblíbený a proto počítejte, že na vrcholu bude hromada turistů.
Cestou zpět se nemusíte vracet do Tří Studniček. Na rozcestí pod Kriváňom se vydejte směr Štrbské pleso. Celou cestu do údolí budete mít Slovensko jako na dlani.
nádherný výhled cestou na Kriváň
Pozor na zdraví
Předpokladem pro zdolání vysokohorského vrcholu je dobrý zdravotní stav. Nápor na vaše tělo při celodenní túře bude extrémní. Zejména při sestupu jsou velmi zatěžovány kolena. Při prudkém klesání pocítí bolest v kolenou i dobře trénovaný jedinec. Proto je nezbytné používat kloubní výživu. Pokud chcete opravdu účinnou kloubní výživu, zvolte Kloubus. Proč Kloubus funguje zjistíte zde na webu Kloubus.cz
Už víte, který štít pokoříte?
Online turistická mapa Vysokých Tater